Att förstå svensk-amerikanska relationer

När

1 april, 2025    
16:30 – 21:00

Bokningar

Bokning stängd

Event Type

Dag Blanck – Att förstå svensk-amerikanska relationer

Dag Blanck är professor i Nordamerikastudier och föreståndare för Svenska institutet för nordamerikastudier (SINAS) vid Uppsala universitet. Han är en av Sveriges ledande experter på USA och transatlantiska relationer och har i flera decennier forskat och undervisat om amerikansk politik, historia och samhälle.

Blanck disputerade i historia vid University of Minnesota och har en lång akademisk karriär både i Sverige och USA. Hans forskningsområden omfattar bland annat svensk-amerikansk migration, transnationella relationer mellan Sverige och USA samt frågor kring identitet och etnicitet i ett amerikanskt perspektiv.

Utöver sin akademiska verksamhet är Dag Blanck en återkommande expertkommentator i svensk media i frågor som rör amerikansk politik och samhällsutveckling.

Om föredraget:

Migration och modernitet är viktiga begrepp för att förstå relationen mellan Sverige och USA. Den stora utvandringen har satt spår som ännu märks i det amerikanska samhället på många sätt, kanske till och med i politiken. Båda länderna har uppfattningen om sig själva och varandra som moderna länder. Är det en grund för fortsatt goda relationer?

 

16:30 Ulinders bar öppnar
17:30 Buffé inklusive öl eller vin
18:30 – 19:15 Föredrag
19:15 – 19:45 Frågor och diskussion
21:00 Militärsällskapet stänger

Bokningar

Bokningen är stängd för detta evenemang.